Popielec 2020 w Katedrze Gnieźnieńskiej
Abp Wojciech Polak przewodniczył w Środę Popielcową w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu 2020. Wraz z duchownymi i  wiernymi Prymas przyjął na głowę szczyptę popiołu – symbol pokuty i gotowości powrotu do Boga.

„Liturgia Środy Popielcowej z jednej strony ukazuje nam realizm naszej ziemskiej egzystencji, wszak słyszymy: pamiętaj, że jesteś prochem. Ale wzywa też: nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – przypomniał na początku Eucharystii metropolita gnieźnieński.

„Niech czas Wielkiego Postu ożywi w każdej i w każdym z nas pragnienie życie Słowem Boga i nadzieją zmartwychwstania. Modlitwa, post i jałmużna niechaj nam pomogą w nawróceniu serca i przygotują nas na przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Pana” –zachęcał Prymas.

O tym, że choć prochem staną się nasze ciała, to jednak proch nas nie opisuje mówił w homilii o. Michał Legan OSPPE, który głosi rekolekcje w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.

„Słuchamy dziś Jezusa Chrystusa, który do każdego z nas kieruje wołanie o post, o jałmużnę, o modlitwę, o pochylenie głowy i naznaczenie jej popiołem. I słyszmy wołanie Jezusa Chrystusa: o jakże piękny jest człowiek w prochu, jakże piękny jest człowiek na kolanach, jakże piękny jest człowiek na dnie. Dlaczego piękny? Bo odkupiony, bo zbawiony” – mówił o. Legan.

Kaznodzieja stwierdził również, że myli się ten, który w rozkładzie i śmierci widzi koniec człowieka. Myli się również świat, który proponuje nam, byśmy byli nieustannie syci, zadowoleni, byśmy wszystkiego nadużywali. „Obfitość i sytość degradują człowieczeństwo, a godność i wielkość zyskuje się na kolanach” – mówił o. Legan.

Podkreślił również, że to nie proch opisuje człowieka, ale Chrystus. Przyjmując dziś na głowę popiół nie wykonujemy symbolicznego gestu, ale przychodzimy do Chrystusa i po Chrystusa, przychodzimy po to, aby Chrystus nas sobą naznaczył,

„W tym prochu trzeba zobaczyć Chrystusa – Tego, który z nieba zstąpił, w głębokiej kenozie nam się oddał, który dał się zetrzeć na proch dla naszego zbawienia. Tylko On objawia nam prawdę o nas” – podkreślił paulin zachęcając, aby ten przyjęty na początku Wielkiego Postu proch promieniował też na innych.

Po homilii abp Wojciech Polak poświęcił popiół, który następnie przyjął na swoją głowę, i którym posypał głowy wszystkich uczestniczących w liturgii biskupów i kapłanów, a oni obecnych w katedrze wiernych. Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Józef Kowalczyk, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz gnieźnieńscy kapłani. Obecna była także wspólnota Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Subskrybuj newsletter!

Jeśli chcesz codziennie wieczorem otrzymywać komentarz video na kolejny dzień, wpisz się na listę mailingową.

Kontakt


Zachęcam, by przekazywac wszystkim zainteresowanym wiadomość o
"Kilku słowach o Słowie",
aby ta wspólnota osób pochylonych nad Ewangelią, która daje życie,
wciąż się rozszerzała.

o. Michał Legan OSPPE
Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Jasna Góra, ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa

© Michał Legan OSPPE / design: ordigital.pl